توضیحات کامل :

پاورپوینت اوراق سلف چیست

 

پاورپوینت اوراق سلف چیست شامل 30 اسلاید زیبا ، که با جدیدترین نسخه پاورپوینت طراحی شده و تمام اسلایدها دارای slide show بسیار زیبا و کارشده و قابل ویرایش می باشد . همچنین به راحتی می توان قالب آن را به مورد دلخواه تغییر داد و در تهیه آن کلیه اصول نگارشی، املایی و چیدمان و جمله بندی رعایت گردیده است. این پاورپوینت برای دانشجویان کاربرد دارد. در ادامه ابتدا بخشی از متن این پاورپوینت را برای شما آورده ایم ، سپس فهرست مطالب و در انتها تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزئیات آن را مشاهده کنید و در صورت تمایل در ادامه مطلب آن را دانلود نمایید .

 

مقدمه

اوراق سلف، اوراق بهاداری است که براساس قرارداد سلف منتشر می‌شود. سلم مترادف با سلف و عکس نسیه و از اقسام بیع است و در لغت به‌معنای پیش‌پرداخت، قبول کردن، اطاعت نمودن و به معنی بیعی است که به‌موجب آن، خریدار، وجوه مورد تعهد خود را از پیش به فروشنده می‌پردازد و فروشنده متعهد می‌شود که جنس مورد معامله را پس از انقضای مدت معین به خریدار تحویل دهد. طبق نظر فقها، اگر در قرارداد بیع برای تحویل مبیع مدت تعیین شود، معامله را بیع سلف یا سلم می‌گویند. مبیع در سلف (به‌صورت)، کلی در ذمه است که در برابر مال نقد و برای سررسید معیّنی فروخته می‌شود.به‌عبارت دیگر، در سلم خریدار از فروشنده چیزی را خریداری می‌کند که مثمن را در آینده از او تحویل بگیرد و بهای آن‌را با مال حاضر یا آنچه در حکم حاضر است، بپردازد. به مشتری مسلِم به کسر لام و به فروشنده مسلم الیه گفته می‌شود. کالایی که فروخته می‌شود مسلم فیه و بهای آن‌را مسلم به فتح لام گویند.

صکوک (اوراق) سلف، نخستین‌بار در بحرین منتشر شد. مؤسسه پولی بحرین برای نخستین بار در حوزه کشورهای خلیج فارس در سال 2001، اسناد دولتی مطابق با قوانین اسلامی منتشر کرد. ارزش این اسناد، 25 میلیون دلار امریکا، به‌شکل اوراق 3 ماهه و با عنوان اوراق بهادار "صکوک سلم" بود. اوراق پیش‌گفته، نرخ بازدهی ثابت 95/3 درصدی داشت؛ که مبتنی بر نرخ بهره نبود. این صکوک، در بحرین تا سال 2003، 23 بار منتشر شد و ارزش آن حدود 625 میلیون دلار بوده است.

بعد از اجرای موفق بانکداری بدون ربا در بسیاری از کشورهای اسلامی، اندیشمندان مسلمان در زمینه طراحی ابزارهای مالی اسلامی، مطالعات گسترده‌ای روی انواع عقود شرعی برای ابزارسازی صورت گرفت.

  و ...

 

فهرست مطالب

مقدمه

شرایط صحت بیع سلم

مدل عملیاتی اوراق سلف

ریسک اوراق سلف

کاربردهای صکوک سلف

راه‌حل‌های استفاده از اوراق سلف

پایان

 

عنوان :  اوراق سلف چیست

فرمت : پاورپوینت

تعداد صفحات : 30

پیش نمایش تمام صفحات پاورپوینت

اوراق سلف چیست